Румен Гечев: БСП има традиция да свиква конгрес преди избори, в това няма нищо необичайно

Юли 02, 2014 Новини БСП 0 1232

БСП има традиция да свиква конгреси преди избори, където се одобрява предизборната платформа, така че в това няма нищо необичайно

БСП има традиция да свиква конгреси преди избори, където се одобрява предизборната платформа, така че в това няма нищо необичайно. Това заяви в ефира на БНТ народният представител от ПГ на КБ, зам.-председател на Комисията по икономическата политика и туризъм и член на Комисията по бюджет и финанси Румен Гечев. По думите му смяната на лидера на партията преди изборите не е невъзможно, но трябва да се направи след внимателен анализ на плюсовете и минусите. Според него минусите са много и това решение не може да се взима с лека ръка. Гечев обясни, че поради тази причина в устава на партията е записано, че лидерът и се избира на най-висшия и орган – конгреса и солови акции не са за препоръчване. Той подчерта, че БСП е най-демократичната партия и попита дали има друга такава, в която да е обсъждан лидерът преди изборите.

На въпрос, дали БСП трябва да отговори преди изборите на зародилите се в общественото пространство въпроси - как и от чие име се е управлявало, Гечев отговори, че всяка една партия трябва да отговаря на тези въпроси в детайли. По думите му отговорът им се крие в пакета от закони със силна социална насоченост, приет в парламента: размразяването на доходите, пенсиите, майчинските, заплатите в публичния сектор; стимулирането на икономическия растеж; подобряването на държавните финанси.

Помолен да коментира многото законопроекти, внесени в НС през последния месец, докато се говори за предсрочни избори, народният представител заяви, че изборите не освобождават парламента от отговорност. „В законодателната дейност има натрупване на предложения за закони, които влизат в НС по определен начин и е нормално да има повече закони през последния месец”, каза още депутатът.

 БСП подкрепя утежняването на наказанията за разпространяване на слухове и невярна информация за банките

 На въпрос за предложението за затвор за разпространителите на слухове и невярна информация за банките, той отговори, че и в момента има предвиден такъв в Наказателния кодекс. „Ние подкрепяме утежняването на наказанията за преднамерено разпространяване на слухове и невярна информация. Както беше и при последния случай, при една здрава банкова система започна първо една криминална атака, която се превърна в криминално – политическа, с оглед на предстоящите избори. Това беше едно заиграване с националната сигурност. Трябва внимателно да се прецизира терминологията в закона”, категоричен бе той.

По негово мнение държавните институции трябва внимателно да анализират защо се е случило това и кои са вдъхновителите на тази атака, донесла загуби за граждани и фирми, независимо от тяхната политическа ориентация. „Банковата система вече работи нормално, вчера и днес данните са изключително благоприятни и системата се връща към нормалност. Само вложителите обаче, които са прекъснали спестяванията си, са загубили над 30 млн. лв. Кой ще обясни защо бяха причинени тези вреди на българските фирми”, попита зам.-председателят на икономическата комисия.

Българската банкова система е стабилна и няма начин криминални елементи да я разклатят 

Той обясни, че информацията която се е появила за помощ от ЕК, е за 3 млрд. лв., които са мобилизирани от българското правителство в помощ на централната ни банка и банковата ни система със съдействието на големите търговски банки. Гечев поясни, че са водени десетки разговори с правителството, експерти на правителството, на ПГ на КБ, на БНБ, външни банкови експерти. Той изрази задоволство за взетото в неделя решение, което е било подкрепено от всички.  По думите му именно с помощта на водещите търговски банки, които с осигурено финансиране от правителството през държавни ценни книжа и осигуряване на български паричен ресурс, само със съгласието на ЕК е бил решен въпросът.

Той подчерта, че България разполага с голям фискален резерв, около 6 млрд. лв., гаранционен фонд на депозитите 2 млрд. лв.  Банково управление на БНБ има 5 млрд. резерви. „Няма начин криминални елементи да разклатят системата”, категоричен бе той.  

 Политиците трябва да внимават много, когато говорят за банките

Гечев подчерта, че политиците трябва да внимават много, когато говорят за банките. Той припомни, че Борисов от дни насам говори, че държавните финанси са в колапс, че държавата банкрутира, че призовава незабавно да дойде МВФ . „Ние нямаме нужда МВФ да идва, идването му е неприемливо и за ЕС, на който ние сме страна-член. Обявяването на държавните финанси, които са едни от най-стабилните в ЕС за колапс, за мен е преднамерено, неприемливо и изключително опасно, защото тези изказвания не инициираха кризата, но я усложниха”, заяви народният представител.

На въпрос, дали ще бъде преодоляно ветото на президента на Закона за защита на конкуренцията, той отговори, че то би трябвало да бъде преодоляно, тъй като НС и членовете му са избрани да защитават интересите на българските производители и потребители. „Аз съм изненадан от ветото на президента, тъй като това е закон, напълно хармонизиран с европейското законодателство. Ние сме последната страна в ЕС, която законодателно прави промени, които ще възстановят  баланса между търговците и българските производители”, заключи Румен Гечев.