Петър Курумбашев: Кампанията за европарламент трябва да бъде опит за диалог кои са приоритетите в ЕС

Апр 01, 2014 Новини БСП 0 1410

Най-важното в кампанията на БСП са макар и малките социални стъпки, които бяха предприети от правителството и парламента, заяви на пресконференция днес в Русе кандидатът за евродепутат Петър Курумбашев

Най-важното в кампанията на БСП са макар и малките социални стъпки, които бяха предприети от правителството и парламента, заяви на пресконференция днес в Русе кандидатът за евродепутат Петър Курумбашев. Той посочи на първо място изпълненото обещание за швейцарското правило за индексирането на пенсиите. Трета по думите му стъпка е увеличаването на майчинските, следва увеличаването на детските надбавки, разширяването на кръга от хората, които получават енергийни помощи с 60 хиляди и спирането на нарастването на възрастта за пенсиониране макар и за една година. „Това са шест конкретни малки стъпки, които показват стремежа на БСП да има по-справедливо разпределение на доходите в обществото“, посочи Курумбашев. Той припомни девиза на кампанията „За социална България в социална Европа“. Според Петър Курумбашев кампанията за европарламент трябва да бъде опит за диалог кои са приоритетите в ЕС и дали всички български евродепутати могат да се обединят в постигането на конкретни национални цели.

„При последните проучвания на две уважавани социологически агенции виждаме един приблизителен паритет между двете основни политически сили“, заяви кандидатът за европедутат от листата на КБ Петър Курумбашев. Той допълни, че за трети път след 1991 и 2013 година имаме ситуация, в която изборният победител не е известен за разлика от много предишни избори. „Сега очевидно БСП и ГЕРБ се движат много близо една до друга, което засмуква като фуния гласовете от малките партии и за мен няма да е изненада, ако в предстоящите евроизбори има само три политически сили, които успеят да излъчат депутати“, заяви Курумбашев. Аргументът по думите му е острото противоборство и риска много хора да гласуват за малки формации и техния глас да се загуби, вторият е по принцип ниската избирателна активност и ниския интерес към евроизборите, който е характерен не специално за България, а за Европейския съюз и третият е изключително високата бариера, тъй като е трудно да се направят 4 %, без да са налични структури във всяка една община, докато в случая става дума дори за 6 %.