Лекари поискаха от Орешарски „оздравяване” на Спешната помощ

Май 09, 2013 Новини БСП 0 1062

Пет основни направления за решаване на най-наболелите проблеми в Спешна помощ отчетоха на кръгла маса във Варна водачът на листата на Коалиция за България Пламен Орешарски и представители на спешната помощ

Пет основни направления за решаване на най-наболелите проблеми в Спешна помощ отчетоха на кръгла маса във Варна водачът на листата на Коалиция за България Пламен Орешарски и представители на спешната помощ. На форума с лекарите, работещи в центровете за Спешна медицинска помощ от цялата страна присъстваха и кандидат - депутатите проф. Анелия Клисарова, Борислав Гуцанов и Красимир Янков. Фелдшери и служители се оплакаха от условията, в които са принудени да работят, както и от заплащането на труда им. По думите им в момента здравното спешно осигуряване на българите е под критичния минимум. В системата има остър недостиг на кадри. Младите лекари бягат и в близките две години системата може съвсем да остане без кадри. Медиците посочиха, че е изключително важно час по-скоро да се въведе ред в работата на телефон 112. Заради неуредици там се губи време, което понякога струва човешки живот, коментираха те.

„Обърнахме се към всички партии сега преди изборите, за да чуят проблемите ни, да им кажем от какво имаме нужда, за да знаят за какво да работят в бъдещия премиер. Единствено Коалиция за България пожела да ни чуе, за което много ви благодарим и се надяваме да работим заедно като станете депутати", каза Десислава Кателиева, председател на националната асоциация.

„Всички знаем, че държавата ни няма пари, а за да направи цялостно преоборудване на базата, но това трябва да се направят първите стъпки с корекции в правната и регламентивна рамка", коментира Пламен Орешарски.

„Трябва да работим заедно, за да има резултат. Проблемите наистина са много и не можем веднага да ги решим, но с постоянен диалог, нещата ще се случат", коментира проф. Анелия Клисарова, кандидат за депутат от гражданската квота на листата на Коалиция за България. Двете страни се договориха като начало да работят заедно за закон или наредба за спешната и неотложната помощ, които да регламентират точно организацията и работата на лекарите, лекарските асистенти, парамедиците и другия персонал, ангажиран в тази дейност. И още за създаване на специалност „лекарски асистент" с образователно-квалификационна степен „бакалавър-специалист", които да се обучават в Медицинските университети.