Станишев и Свобода изпратиха на Барозо и Ромпой рецептата за справяне с младежката безработица и за подпомагане на икономиката

Мар 08, 2012 Новини БСП 0 1174

  Бъдещето на ЕС е заложено на карта

 

Бъдещето на ЕС е заложено на карта. Европейската икономика се намира в огромна беда. Това пишат в писмото си до председателя на ЕК Жозе Барозо и до председателя на ЕС Херман Ван Ромпой - президентът на ПЕС Сергей Станишев и председателят на Групата на Социалистите и Демократите в ЕП Ханес Свобода. Станишев и Свобода фокусират вниманието на европейските институции към конкретни мерки, които европейската левица предлага за решаването на ключови за Европа проблеми - като намаляването на безработицата и подпомагането на реалната икономика. „Надяваме се, че ще се присъедините към нас и ще работим заедно, за да гарантираме предприемането на действия на ниво ЕС за подпомагане на реалната икономика, преди да е станало твърде късно", пишат Свобода и Станишев.

Лидерите на европейската левица изразяват тревогата си от състоянието на икономиката на Европа - очаква се застой, а безработицата продължава да расте. Сериозно притеснение буди високият процент на безработица сред младите хора в Европа, като в 11 страни-членки тя е над среданата стойност от 22, 1 %. „За да се даде възможност на младите да си намерят прилична работа, ние настояваме за въвеждането в цяла Европа на Европейска гаранция за младежта, която да гарантира, че няма да има млад европеец без работа или обучение за повече от четири месеца", пишат Станишев и Свобода. Те правят и допълнителни предложения за справяне с проблема, сред които е изготвянето на Европейска стратегия за младежка заетост. Тя следва да бъде финансирана чрез преразпределение на неизползвани средства от европейските фондове.

Според европейските социалисти Европа се нуждае от нови източници на инвестиции и от иновативни начини за финансиране. „По наше мнение, еврооблигациите ще спомогнат за възстановяване  на доверието и за едно по-сигурно европейско бъдеще", категорични са Станишев и Свобода. Според тях друг източник на финансиране би могъл да бъде създаден като се сложи край на практиката за укриване на данъци. Проучване показва, че  укриването на данъци струва близо 1 трилион евро на бюджетите на страните-членки. „Европейският съвет следва да постигне съгласие по амбициозна, но решителна водеща цел: намаляване на половина на „данъчната ножица" до 2020 г. Чрез сериозни, координирани действия за постигането на тази цел, държавите-членки постепенно ще генерират нови данъчни приходи на стойност няколко стотин милиарда евро годишно, без повишаване на данъчните ставки", убедени са Станишев и Свобода.

Може да изтеглите писмото от тук >>>