Проф. Румен Гечев: Политическото решение за ускорено влизане на страната ни в еврозоната поставя рискове пред българската икономика и граждани

БСП настоя за точни разчети какви ще са ефектите от ускореното влизане на България в еврозоната – такива до момента националната банка не е предоставила

"Политическото решение за прибързаното, според БСП, влизане на България в еврозоната поставя под риск българската икономика и граждани", заяви от трибуната на Народното събрание народният представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Румен Гечев.

В дебата преди избора на управител на БНБ той не отрече добрата професионална квалификация и на двамата кандидати, но подчерта, че БСП не ги е подкрепила по следните категорични и принципни причини:

„Първо, защото очевидно за всички беше, че управляващото мнозинство наруши елементарните принципи по механизма на подготовката и избор на ръководител на БНБ – предварително беше обявен победителят. Много странно и кому беше необходимо ръководителите на парламентарни групи и управляващото мнозинство да обявяват пак предварително в медиите аудио, видео, колко гласове са събрали и кой ще бъде избран? Тогава какъв беше смисъла от провеждането на парламентарни процедури? Това лицемерие с българските институции е недопустимо“, реагира социалистът.

По думите му БСП има различия с ръководството на БНБ и респективно с управителя по решението, което беше взето за ускорено влизане в еврозоната – и политически, и по отношение на икономическите последици. „Нормално е да има такива различия, тъй като по този въпрос има дискусии, аргументи и контрааргументи на Нобелови лауреати по икономика на бивши ръководители на централни банки в Европа и извън нея“, каза проф. Румен Гечев.

По думите му обаче важният въпрос тук е защо след искането на БСП, внесено писмено от председателя на БСП Корнелия Нинова и от него БНБ да предостави на Парламента конкретни разчети за ефектите от бързото влизане на България в еврозоната, ефекти по отношение на вноса, износа, спестяванията - такива разчети на са предоставени.

„Вие си спомняте, че тук в пленарна зала ние обсъждахме едни материали без подпис и печат, които бяха противоречиви. В отделни откъси на тези материали имаше категорична позиция,  че поставяме на изключителен риск конкуретноспособността на българската икономика и нямаше отговор на този въпрос. Т.е. – БНБ и към момента не е представила официален документ с икономически анализи защо България трябва до ускорената пътека да влиза в еврозоната“, заяви проф. Румен Гечев като даде примери с две високоразвити страни като Швеция и Дания,  провели референдуми по този въпрос преди повече от 20 години.

„Техните народи казаха „не“ на еврото, техните макроикономически показатели са по-добри от страни като Германия, Франция , да не говорим за Италия, Португалия и другите по-малки страни. Ние искаме да знаем от БНБ и българското правителство защо други по-развити страни от България – Полша, Унгария и Чехия категорично не обсъждат въпроса за еврозоната в този момент“, подчерта социалистът.

Проф. Румен Гечев отново заяви позицията на БСП, че към момента по всичко изглежда, БНБ приема в значителна степен политическо решение в синхрон с управляващото мнозинство. „Нашето притеснение е, че взимането на такова политическо решение и според нас – прибързано за влизане в еврозоната, поставя в значителни рискове българските износители  и граждани“, заключи народният представител от БСП.