Изявление от името на Съвета по външна политика на НС на БСП

Май 25, 2011 Новини БСП 0 1431

Законът за дипломатическата служба (ЗДС), приет през 2007 г

Законът за дипломатическата служба (ЗДС), приет през 2007 г., постави фундамента за развитието българската дипломация. Той въведе правила за функционирането на дипломатическата служба, за назначенията, за кариерното развитие на дипломатите. Превърна дипломатическата служба в държавна институция. И не на последно място - ограничи съществено възможностите за политически натиск и партийни влияния.

Днес Министерски съвет на Република България одобри Закон за изменение и допълнение на ЗДС, който дава безпрецедентна власт на министъра на външните работи да уволнява без предизвестие всички служители, заемащи публични държавни длъжности с установена принадлежност към бившите специални служби, да преназначава на по-ниски длъжности в дипломатическата йерархия, да командирова сам дългосрочно служители в чужбина, дори те да са без задължителните 2 г. стаж в МВнР, да връща в страната предсрочно дипломатически служители, сам да утвърждава и щатовете в задграничните мисии, да назначава ръководители на дирекции и отдели в МВнР чрез съмнителен от процедурна гледна точка подбор.

Приетите предложения за промени в този закон включват абсурдни текстове, които имат лустрацион ен характер и противоречат на Конституцията. Те имат за цел да ревизират основни принципи на ЗДС - принципите на професионализма, на надпартийността, на кариерното развитие на дипломатите и да отвори вратата за реполитизиране и партизиране на дипломатическата служба в интерес на управляващата партия. Това е ярка демонстрация и на невежеството на сегашното политическо ръководство на МВнР, което демонстрира непоносимост към компетентните и опитни професионални дипломати, създали основите на новата българска външна политика след 1989 г. и свързани с най-големите външнополитически успехи на страната ни - членството в ЕС и НАТО.

Съветът по външна политика на НС на БСП призовава народните представители, независимо от тяхната политическа принадлежност, да спрат делегитимирането на дипломатическата служба като отхвърлят предложените от Министерски съвет промени.