Филип Попов към управляващите: Обричате хората на гибел, страдания и невъзможност да се лекуват изобщо

06.04.2020

„В такива тежки и кризисни времена, когато здравната ни система изнемогва, това, което вие правите е, че с тези мерки, които сте предвидили, се закриват болници. Вчера, в Белоградчишката болница, поради невъзможност за изпълнение на изискванията, масово лекари са подали оставка и тя е пред закриване. Съдбата й ще бъде последвана от множество малки болници, защото нищо не е предвидено в бюджета като помощ към тези болници, нито към общините“. Това заяви секретарят на ПГ на „БСП за България“ Филип Попов от трибуната на НС. По думите му управляващите са отхвърлили предложението за целенасочена помощ към тези болници и към общините. „Как министърът ще изпълни изискванията на здравната карта, като в област Видин ще остане една функционираща болница? Обричате хората на гибел, страдания и невъзможност да се лекуват изобщо“, категоричен бе Попов. Той призова управляващите да направят корекции в бюджета и да помогнат на малките болници.

 

Георги Йорданов: В актуализацията на бюджета не е предвидена нито стотинка да медицинските лица на първа линия

„Няколко часа след излязлата заповед на министъра на здравеопазването за ограничителни мерки в дейността на лечебните заведения, бяхме засипани от телефонни обаждания и имейли, които показват, че начинът на финансиране на медицинската дейност в България е поставен под сериозен проблем. Затова с удовлетворение разбрах, че се предлага актуализация на държавния бюджет. За съжаление, тези, които са на предния фронт, не са уважени даже с едно изречение в актуализацията на бюджета и за тях не е предвидена нито стотинка от него“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Георги Йорданов от трибуната на НС. По думите му, с отказа да се включи здравната мрежа в актуализацията на бюджета и НЗОК, се отказва помощ за хората на първа линия, а без финансиране, не може да се очаква дейност.

 

Десислав Тасков: Ако два месеца общинското здравеопазване е на прага на такъв финансов колапс, то ще приключи съществуването си

„Да не забравяме, че разходите в лечебните заведения са по-високи в извънредно положение. Едно предложение – тъй като един от начините на финансиране на общинските и малките болници е  със суми не по Здравната каса, а от Министерството на здравеопазването, за всички суми, които не са регулирани по Здравна каса – именно те да се увеличат на 100 %, за да продължат да съществуват тези болнични заведения. Ако два месеца общинското здравеопазване е на прага на такъв финансов колапс, то ще приключи съществуването си“. Това смята депутатът от левицата Десислав Тасков.