Проф. Михайлов пита министър Ананиев: Как ще стимулирате трансплантационната и донорската програма?

Юни 21, 2019 Новини БСП 0 740

21.06.2019

„Какви са конкретните мерки, които сте предприел, за да може преди новата финансова година да бъдат набелязани мерки за стимулиране на трансплантационната и донорската програма?“ Този въпрос отправи народният представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Георги Михайлов към министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Той припомни, че през февруари тази година, НС е възложило на министъра няколко сериозни задачи във връзка с преструктурирането и повишаване на ефективността на трансплантационната програма и свързаната с нея донорска програма у нас. „В началото на юни имаше изслушване в парламента, в което ние представихме аргументи, с които вие се съгласихте за съществени пропуски в структурирането на програмата“, каза още той.

Проф. Михайлов почерта че технологията на трансплантациите и на донорството отдавна е добре проучена в Европа. Той обясни, че вече у нас има подготвени специалисти, които могат да работят на много високо ниво. „Големият проблем е финансирането и той не опира до анализ какви средства са използвани миналата, тази и следващата година, а опира до законодателна инициатива, каквато ние ще предприемем, за рязка промяна в начина на финансиране“, каза той. На второ място проф. Михайлов подчерта, че трябва да се направят вътрешни промени в програмата. Той коментира, че има огромен напредък в бъбречните трансплантации, където вече са по- съвместими групово донор и реципиент, чрез използване на сериозна имуносупресия. „Трябва да има 24 часов контрол върху донорските ситуации по отношение на трансплантациите на органи“, настоя той.

Проф. Михайлов зададе на министър Ананиев и въпрос, свързан със закриването на Националния център по наркомании. „Поради какви причини вие сте предприели тази мярка, която поставя на едно място 2 съвсем различни по своята характеристика дейности – дейност по контрол на програмите срещу наркотични вещества, обучение на кадри, които се занимават с контрола на тези програми и статистически данни, а не контрол на реално действащи и съществуващи програми. Закриването на този център би представлявало сериозна крачка назад в осъществяването на една ефективна борба с този тежък проблем“, каза още той.