Валери Жаблянов към Кунева: Допустимо ли е на територията на училищата да има инициативи, които до доведат до политически сблъсък

Когато се говори за изучаване на историята на България след Втората световна война, няма как да не се посочи, че за този период са приети две конституции на България – през 1948 г. и 1971 г.

„Опитите да се квалифицират с положителен и отрицателен знак една или друга идеология не могат до доведат до нищо друго, освен до деформирана представа на учениците за собствената им история и по този начин – те да не бъдат пълноценни граждани на България и Европа, от гледна точка на познанията, които имат”. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Валери Жаблянов в парламентарен контрол към министър Кунева. Той обърна внимание, че когато се говори за изучаване на историята на България след Втората световна война, няма как да не се посочи, че за този период са приети две конституции на България – през 1948 г. и 1971 г.

„Че коренно е променено държавното устройство през този период. Няколко пъти са променени моделите на функциониране на икономиката и не могат да бъдат подведени под еднозначното клише „комунизъм”, с което се опитваме да обясним един прогресивен политически и икономически режим”, подчерта народният представител. Според него обективното изучаване на историята на България след Втората световна война включва и изучаване на Конституцията, икономиката и постиженията. „Допустимо ли е на територията на училищата да има инициативи, които могат да бъдат организирани от най-различни страни и ще се превърне в територия на политически сблъсък”, попита Валери Жаблянов.