Георги Анастасов: Д-р Дертлиев се бореше за свобода за всеки българин, социална справедливост и солидарност между хората
ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ почете с декларация 100 години от рождението на д-р Петър Дертлиев
„Д-р Дертлиев неуморно се бореше за трите принципа на Социалистическия интернационал и налагането им в България: свобода за всеки българин, социална справедливост и солидарност между хората”. Това се казва в декларация на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, по повод 100 години от рождението на д-р Петър Дертлиев, представена от народния представител от левицата Георги Анастасов. В нея се казва още, че мечтата за доброто на българите след промените от 10.11.1989 г., е била движеща сила на „Патриарха на съвременните социалдемократи“. Според текста действителността обаче е различна – див капитализъм, където парите управляват всичко.
В декларацията се заявява, че д-р Дертлиев е бил социалдемократ от юноша до края на живота си и въпреки това, че е гонен заради убежденията си не се е отказал то тях дори за момент. „Като народен представител в VII Велико народно събрание, той активно участва в написването на Конституцията на Република България. При подготовката на Конституцията д-р Петър Дертлиев настояваше и постигна България да е република с парламентарно управление, а не президентска. Той има и решаващия принос за поставянето на думата „социална” в преамбюла на българската конституция”, се казва още в текста.
В декларацията е записано още, че Дертлиев е имал основно влияние върху нацията и думите му са имали значение. „Той си беше поставил задача да не се разцепи България и се противопостави на 39-те отказващи да подпишат конституцията”, казва още тя.
Дертлиев има основен принос за обединението между тесните и широките социалисти
В текста е записано, че Дертлиев налага линията за отваряне на българските социалдемократи към всички в лявото пространство и има основен принос за реализирането на единството на левицата с организирането на Солунската среща, Силифор и Лесидрен. „Д-р Петър Дертлиев умира на 05.11.2000 г. и само два месеца след това – мирът между тесните и широките социалисти бе факт, на 20.12.2000 г. е подписан безсрочен договор”, пише още там.
В декларацията се подчертава, че с него са се съобразявали и съмишленици, и опоненти, а врагове не е имал. „Основно негово желание беше България да бъде демократична държава и хората да живеят добре”, се казва още в текста. В него се цитират думите на Дертлиев: „Исках власт не за себе си, а за тях, за хората”. В края на декларацията е подчертано човеколюбието на д-р Дертлиев и неговото верую: „Вярвам в труда и таланта на целия народ”.