Петър Кичашки: „Няма ляво, няма дясно“ означава, че да кажеш – няма нужда от демокрация

Мар 31, 2016 Новини БСП в медиите 0 1120

Интерес от липсата на идеологически партии имат олигарсите, които финансират партиите-проекти

„Хората у нас не са аполитични, а са до голяма степен отчаяни. Процесът на отдалечаване на хората от политиката може да бъде спрян като хората започнат да се виждат като част от политическия процес и да са представени в него”.  Това заяви в предаването „Червена линия“ в ефира на Радио „Фокус“ изпълнителният директор на неправителствената организация Институт за модерна политика Петър Кичашки. Той обясни, че българският гражданин не само има нужда от разделението ляво – дясно, но това е един от ценностните белези на демокрацията навсякъде по света – дали има сблъсък на различни гледни точки. „Изразът „няма ляво, няма дясно“ е евфемизъм за това да убием демокрацията”, категоричен бе той. По думите му като се „убиват” идеологиите, се заличава и демокрацията, защото тя е противоборство между различни представи за това как трябва да се управлява държавата.

Според Кичашки интерес от липсата на идеологически партии имат олигарсите, тъй като те трудно могат да си купят такива формации. По думите му в същото време партиите-проекти се финансират именно от олигархията в България. „По какъв начин можеш да си купиш една идеологическа партия, един демократично избран лидер, който има идеологически компас?”, попита Петър Кичашки. По думите му това може да стане само чрез манипулиране на процеса така, че по-малко хора да присъстват идеологически на политическия терен, на който да има повече партии-проекти.  

Утвърждаването на левия и опозиционен характер на БСП води до необходимото идеологическо очистване

Кичашки заяви, че утвърждаването на левия и опозиционен характер на БСП води до необходимото идеологическо очистване на партията. По думите му курсът на олевяване на БСП, който провежда председателят Михаил Миков, е правилен и не е изолационистки.

„Напротив – БСП просто се очиства от идеологическите си несъвършенства и започна да търси партньори като субект, който е ясно позициониран в лявото политическо пространство“, каза още изпълнителният директор на Института за модерна политика. По думите му това, че БСП е ясно позиционирана вляво не е дало възможност в България да се създадат политически формации като „Подемос” в Испания и СИРИЗА в Гърция.

АБВ не минава теста за лява партия, защото участва в неолиберално управление

Петър Кичашки коментира още, че АБВ не минава теста за лява партия, не само защото е част от настоящото дясно правителство, а защото не провежда лява политика. „Политиката на АБВ в правителството е подчинена на неолибералния консенсус – вдига се възрастта за пенсиониране, не се увеличават майчинските, няма грижа за хората с увреждания и елементарно разбиране за социална подкрепа към нуждаещите се в обществото”, заяви той. Кичашки подчерта, че след като АБВ е партия – част от неолиберално правителство, няма как да се иска автентична, прогресивна левица като БСП да се обедини с неолиберална партия.