Миков: Това, което пише Борисов на Туск, ние го говорим от месеци – и тук, и в Брюксел

Мар 13, 2016 Новини БСП 0 1133

Искаме европейска солидарност за най-бедната страна в ЕС, Европа да чуе за проблемите на България

Представителите на левицата в Брюксел са по-активни от тези на българското правителство в отстояването на националните интереси по бежанския въпрос. Това заяви председателят на БСП по време на днешното заседание на Националния съвет на партията. По думите му социалистите настояват за европейска солидарност по преодоляването на кризата за най-бедната страна в Евросъюза, която охранява 1300-километрова европейска граница за собствена сметка.  

„По кризата с бежанците много беше казано – и тук, и в Европа. Нашите представители в Европейския парламент много често имат по-активна позиция в защита на българските интереси, отколкото позицията, която би трябвало да отстояват правителствените представители в колективните органи на ЕС. След срещата ЕС-Турция не чухме каква е позицията на правителството по предложените от турска страна параметри на сделката”, посочи Миков. Той отбеляза изпратеното в последните дни писмо, с което България също настоява да бъде третирана подобаващо като гранична страна и да получи част от европейската солидарност, но подчерта, че този въпрос е трябвало да бъде поставен още на срещата между държавните и правителствени ръководители, а не седмица след това – за вътрешна консумация.

„Темите и искането в писмото от премиера Борисов до Доналд Туск ние ги поставяме от няколко месеца – и тук, и в Брюксел. Смятаме, че тази стъпка в правилната посока заслужава подкрепа, но тя трябваше да бъде направена отдавна. България трябва да бъде защитена като равноправен участник в решенията за бежанците в ЕС, още повече, че страната ни охранява 1300-километрова външна европейска граница за своя сметка, за сметка на българските данъкоплатци”, категоричен бе лидерът на социалистите. Той добави, че „много въпроси се поставят във връзка с обсъжданията в Брюксел, но няма ясен отговор от управляващите – какъв ще е приносът на България за 6-те млрд. евро, които ще получи Турция, не е ли по-правилно да се инвестират пари и директно в засегнатите от сирийския конфликт територии, за да се спре притокът на бежанци.

„Още по-наложителен е този въпрос с оглед на уговорката „1 на 1” по отношение на реадмисията на бежанците. Има ли гаранция, че за един върнат от Германия бежанец, изпратеният от Турция ще отиде отново в Германия, както и това кой и как ще контролира подбора на бежанци, които Анкара ще изпраща в Европа”, отбеляза Михаил Миков. По думите му на фона на тези въпроси отсъствието на ясен отговор от българските власти и плахото писмо до Туск са притеснително признание за липса на воля и безсилие да се формулира и защити национален интерес.

„Нашата алтернатива на това поведение е ясна – искаме европейска солидарност за най-бедната страна в ЕС. Искаме проблемите на България и на Балканите да бъдат много ясно артикулирани и в Брюксел, включително и за европейското обществено мнение. Защото европейският гражданин много слабо познава проблемите в тази част на Европа – където има три страни-членки извън Шенген – България, Румъния и Хърватия, и където има няколко страни от Западните Балкани, подложени на невероятен натиск и хуманитарна криза”, каза още Миков.

Липсва воля за овладяване на престъпността, акцията с лъскавите коли е „дежавю”

Председателят на БСП коментира и ситуацията с вътрешната сигурност. По думите му очевидна е невъзможността и липсата на политическа вола за овладяване на разрастващата се престъпност в страната.

„Последните акции с жандармерията и спирането на лъскавите коли са „дежавю” на мероприятия, които се провеждат винаги, когато обществото има засилено усещане за разгул на престъпността. Но особеното сега е и демотивацията на състава на полицията. Тези дни започват отново протести на полицаите”, отбеляза лидерът на социалистите.

Според Миков очевидно е, че предложените промени в Закона за МВР няма да бъдат приети от състава на министерството. В тази връзка председателят на БСП припомни за провелата се тази седмица среща на представителите на левицата в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с представителите на полицейските синдикати.