Депутати от БСП: Правителството сложи кръст на Северозапада, целенасочената инвестиционна програма е несериозна

 Освен правителството и друго природно бедствие грози видинчани, предупреди Филип Попов

Правителството Борисов-2 сложи кръст на големите инфраструктурни проекти в Северозападна България и обрича региона на нищета и продължаващ икономически срив, заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Иван Иванов след изнесени заседания на парламентарната комисия по европейски въпроси във Видин и Монтана.

„Хората трябва да знаят, че строителството на скоростния път Видин – София и модернизацията на жп линията Видин – Медковец няма да се случат в този мандат, въпреки че попадат в европейски транспортен коридор №4 и въпреки заявките, че продължават да са приоритет”, посочи Иванов.

Той сподели, че общото впечатление на членовете на комисията е, че проблемите на Видин се дължат на трудната достъпност, защото без инфраструктура инвеститорите няма как да стигнат до региона.

На изнесените заседания е била рекламирана Целенасочената инвестиционна програма (ЦИП) за Северозападна България, но не е станало ясно кога ще бъде одобрена от Министерския съвет и как ще бъде финансирана. Програмата всъщност не е само за Северозападна България, а обхваща територията на почти половината страна, защото се отнася и за Родопите, Странджа - Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони.

„Колко е сериозна тази програма може да се види от два факта. В нея фигурира модернизацията на жп линията Видин – Медковец по Механизма за свързана Европа, където бе включена от предишното правителство, но в петък Московски каза в парламента, че това няма да се случи.  В раздела с индикативни проекти за финансиране по оперативни програми е включен скоростният път Видин – София, а знаем, че и той бе изваден от ОП „Транспорт”, след като правителството с мандата на БСП го бе определило като първостепенен приоритет в нея”, коментира народният представител Филип Попов.

Той посочи, че ЦИП предвижда за 4 г. в Северозападна България (областите Видин, Враца, Монтана, Плевен и Ловеч) да бъдат инвестирани 240 млн.лв. от държавния бюджет, като единственият относително сигурен проект за Видин е разширяването на Северната промишлена зона.

Като особено любопитна той определи частта „Банка идеи”, описана в програмата по следния начин - това са проектни идеи с недостатъчно изяснена същност, цел и възможно финансиране, оставени за доразвитие и евентуално изпълнение в периода след 2020 г.

Там са попаднали няколкото сериозни проекта за Видин - изграждане на интермодален терминал, разкриване на ВУЗ, жп линия Видин-Брегово-Мокране (Сърбия), стимулиране развитието на земеделието в региона - пътища, борса, хидромелиорации.

„Всички тези проекти ги има в регионалните програми на БСП за Видинска област от 2013 г. и 2014 г. и нямаше нужда сега някой да прави програма, за да каже, че са важни. Ние бяхме предприели стъпки за реализирането на част от тях и въпросът е това да бъде продължено сега, а не в необозримото бъдеще”, припомни Попов.

Народният представител показа пред медиите снимки на продадените имоти в района на бившото видинско летище, за което Ивайло Московски не знаел нищо, според собствения му отговор по време на петъчния парламентарен контрол.

Попов изрази надежда прокуратурата да се е самосезирала, а в Министерството на транспорта да бъде извършена вътрешна проверка как е станала продажбата, защото възниква и въпросът спазен ли е Законът за приватизиция и следприватизационен контрол, който се прилага за имоти частна държавна собственост с данъчна оценка над 10 хил.лв.

„Освен правителството и друго природно бедствие грози видинчани, както и живеещите в други области на страната – вирусът Зика, който се разпространява от азиатски тигрови комари, каквито са регистрирани и в България”, каза Филип Попов. Той е задал актуален въпрос до министъра на здравеопазването какви мерки предприема за справянето с  тази заплаха и предотвратяване на разпространението на вируса.