Михаил Миков: Нека всички политици да се разграничат от използването на етническата карта в политиката

Май 11, 2015 Новини БСП 0 1459

„Нека всички политици да се разграничат от използването на етническата карта в политиката, особено с ясното съзнание, че социално-икономическите условия са тази среда, в която разиграването на тази карта за политически цели може да доведе до непредвидени последици”

„Нека всички политици да се разграничат от използването на етническата карта в политиката, особено с ясното съзнание, че социално-икономическите условия са тази среда, в която разиграването на тази карта за политически цели може да доведе до непредвидени последици”.  Това заяви председателят на НС на БСП Михаил Миков на пресконференция  по повод конфренецията на ПЕС за Западните Балкани. На въпрос, дали случващото се в Македония в последните седмици е сценарий за дестабализация на държавата, той отговори: „Сценариите са възможни там, където има среда. Социално-икономическата среда на Балканите предполага много често използване на етническата карта за политически цели”.

Помолен да коментира внесения законопроект за промени в Наказателния кодекс, с който се премахва давността за престъпления от комунистическия режим, той обясни, че това е юридически абсурд и основа за силно политическо противопоставяне и разделяне на обществото. „Няма никакъв смисъл да отменяш давност, когато това ще действа за в бъдеще”, обясни Миков. Той подчерта, че са минали 25 години от края на комунистическия режим. Лидерът на левицата припомни, че през 2001г. Иван Костов е приел такъв закон и може би от там е взета идеята, а вносителите са неговите последователи – Методи Андреев, Радан Кънев. По думите му това е опит отново да се променя историята и с по-голяма кресливост да се внушават на обществото тези, които да го откъснат от социално- икономическите реалности, които са първа отговорност на мнозинството и правителсвтото.  

Модераторът на дискусиите по време на конфреренцията и член на ИБ на НС на БСП Кристиан Вигенин обясни, че тя ще продължи по време на вторият панел с темите за свободата на медиите и основните права.

 По време на пресконференция на журналистически въпроси отговаряха и: Сергей Станишев – президент на ПЕС, Кнут Флекенщайн – зам.-председател на Групата на Социалистите и демократите в ЕП, Боян Пайтич – председател на Демократическата партия на Сърбия, Радмила Шекеринска – зам.-председател на Социалдемократическия съюз на Македония. Сред основните коментирани теми бяха: ситуацията в Македония, случващото се в Сърбия, развитието на ПЕС и приоритетите в региона на Западните Балкани.