Михаил Миков: Да запазим свободата в глобалната мрежа

Мар 12, 2015 Новини БСП 0 1709

По повод отбелязването на 12 март - Световния ден срещу цензурата в Интернет, председателят на БСП Михаил Миков обяви в Фейсбук, че се присъединява към разумните призиви на активисти и неправителствени организации от цял свят за запазване на свободата в глобалната мрежа

По повод отбелязването на 12 март - Световния ден срещу цензурата в Интернет, председателят на БСП Михаил Миков обяви в Фейсбук, че се присъединява към разумните призиви на активисти и неправителствени организации от цял свят за запазване на свободата в глобалната мрежа. Той изрази своята солидарност с всички, които се противопоставят на нарушаването й и които се възползват от нея отговорно. „Преди броени дни, в поздравителния си адрес по случай националния ни празник, отбелязах, че извоюването на свободата е борба, която никога не приключва. Обърнах внимание също, че тя може да е много видове – политическа, икономическа, гражданска... Днес ще добавя още един – свободата в електронното пространство“, подчерта Миков. По неговите думи рано или късно обаче започват опитите за нейното ограничаване и цензуриране, за които винаги се намират мотиви и аргументи. „Но трябва да бъдат посрещани с внимателен прочит, а към свободата, която браним – да се отнасяме с ревност, но и с отговорност“, категоричен е той. Миков припомни и думите на Бенджамин Франклин, един от бащите-основатели на САЩ – родината на Интернет: „Онези, които се отказват от основна свобода, за да си купят преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност”.

Ето и пълния текст на съобщението:

На 12 март отбелязваме Световния ден срещу цензурата в Интернет. Използвам случая да се присъединя към разумните призиви на активисти и неправителствени организации от цял свят за запазване на свободата в глобалната мрежа и да изразя своята солидарност с всички, които се противопоставят на нарушаването й и които се възползват от нея отговорно.

Интернет предизвика бум в информационните и комуникационните технологии, приближи хората на един „клик” разстояние, катализира революция, чиито най-големи завоевания са свободната връзка с другите и неограниченият достъп до информация. Преди броени дни, в поздравителния си адрес по случай Националния ни празник, отбелязах, че извоюването на свободата е борба, която никога не приключва. Обърнах внимание също, че тя може да е много видове – политическа, икономическа, гражданска... Днес ще добавя още един – свободата в електронното пространство.

Ще посоча също, че всеки нов хоризонт, който достигнем с вродения си стремеж към свободата, ни осигурява период, в който можем да я имаме и оценим в чист вид. Рано или късно обаче започват опитите за нейното ограничаване, цензуриране, за които винаги се намират мотиви и аргументи. Напоследък такива имаше към различни свободи „в името на нашата сигурност”. Нека ги посрещаме с внимателен прочит, а към свободата, която браним – да се отнасяме с ревност, но и с отговорност. Казвайки това, не мога да спестя думите на Бенджамин Франклин, един от бащите-основатели на САЩ – родината на Интернет: „Онези, които се отказват от основна свобода, за да си купят преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност”.