Стоян Мирчев: Предложението на ДПС за връщане на турските имена разпалва етническо напрежение

Фев 04, 2015 Новини БСП 0 1033

„Този проект за закон, точно в този момент, е очевидно провокативен

„Този проект за закон, точно в този момент, е очевидно провокативен. Какво иска ДПС? Да насъсква българските мюсюлмани, българските турци срещу българската държава?” Това попита народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Стоян Мирчев от парламентарната трибуна по време на обсъждането на ЗИД на Закона за гражданската регистрация. Той обясни, че с предложението си ДПС иска в системата на Гражданска регистрация да бъдат заличени принудително наложените имена на граждани по време на т.нар. „възродителен процес”. „Става дума за онези, които са починали преди 30 юни 2001 г. Твърди се, че всички те са искали, но не са могли да  възстановят своите стари имена. Иска се служебно възстановяване на имената на починалите преди 30 юни 2001 г.”, поясни Мирчев.

Според народния представител- уж се визира държавата от преди 30 години, а по същество сега се разпалва етническо напрежение, усилват се антибългарските настроения сред повече от 1 млн. български граждани. Мирчев е на мнение, че този законопроект фактологично е несъстоятелен. „Визира се само „възродителният процес”, вероятно от 1984 г., но масови преименувания е имало и в други години”, подчерта той. По неговите думи те са няколко в десетилетията назад към Освобождението на България. „Защо се иска само относно имената от 1984 г.? Защо Лютви Местан и ДПС нямат памет и за предходните преименувания, за техните държавни тогавашни основания, за тяхната културна и гражданска тогавашна логика? Мисля, че не е добре историята да се накъсва на удобни и на неудобни периоди – според нечия политическа амбиция”, категоричен е Мирчев.

Народният представител подчерта, че при „възродителния процес” от 1984 г. всички преименувани са били „принудени” и преименуването е ставало единствено с насилие против волята на преименуваните. „Това се твърди и от името на починалите до 2001 г., без никой да ги е питал дали е вярно или не. Тук има политическа злоупотреба с един драматичен процес”, заяви той. По неговите думи фактите сочат, че е имало немалка част от преименуваните през 1984 г., които са го направили доброволно, без съпротива, с готовност. „Това са мюсюлмани и български турци, които са виждали в приемането на българско-европейски имена един начин да осигурят за себе си и след това за децата си една по-цялостна интегрираност в българското общество, искали са да бъдат възприемани от другите като част от българската нация”, каза Мирчев.

 

Нямаме нужда от наливане на масло в огъня

„Съгласен съм, че тогава преименуването е направено по доста глупав начин. В самата БКП тогава е имало много противници това да не се прави, или да не се прави по онзи начин, но стореното- сторено”, подчерта депутатът. Той припомни, че на  хората е била дадена възможност- който желае, отново да си върне старото име. „Но не всички са го направили през 2001 г. Това е показателно”, допълни той.

Народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ е на мнение, че починалите до 2001 г. нямат възможност да кажат чувстват ли се жертви от 1984 г. или тогава са използвали кампанията, за да приемат българско-европейски имена и да се чувстват в по-голяма степен българи в своята си родина. „Откъде накъде сега една партия ще говори от името на всички! Откъде накъде тя ще раздава такива исторически присъди и ще продължава това насъскване на всички мюсюлмани и български турци в България срещу България!”, коментира Мирчев. Според него този закон, прикрито, зад една уж хуманна грижа, прави точно това. „Трябва да кажем категорично- не. Особено сега, в началото на 2015 година, в която започнаха жестоки сблъсъци между християни и ислямисти. Нямаме нужда от наливане на масло в огъня. Нека проявим своя инстинкт за национално самъхраняване”, заключи Стоян Мирчев.