Драгомир Стойнев: Не съм напускал Стара Загора, БСП е причината Пътната карта за климатична неутралност да не бъде гласувана от парламента

04.05.2024 г.

„Не съм напускал областта, работих по проблемите ѝ като член на Комисията по енергетика в парламента.“ Това заяви Драгомир Стойнев при регистрацията на листата на коалиция „БСП за България“ за 27 МИР – Стара Загора. Стойнев бе представител на Старозагорска област в Народното събрание до изборите през юли 2021 г.

Социалистите в Старозагорско регистрираха пълна листа с 22 кандидати за народни представители, която е представителна за всички общини в областта.

От изявлението на Драгомир Стойнев след регистрацията в РИК-Стара Загора стана ясно, че БСП ще продължи с категоричната си позиция за преразглеждане на параметрите на Зелената сделка. „През последните 10 години нямаше устойчив план за развитието на въглищните райони, нямаше смелост у управляващите да предоставят конкретни решения. Комплексът е важен не само за старозагорско, но и за България. Ние се противопоставяме на непропорционално и непазарно увеличение на цената на въглеродните емисии в Европа, защото това води до затваряне на въглищните централи. Политиките по отношение на намаляване на емисиите следва да са на база на приноса на всяка страна-членка. България е постигнала 43% намаляване на емисиите на парникови газове към 2022 спрямо 1990 г. Новите политики по отношение на климата не бива да задушават икономиките на държавите с най-висок принос. Не може да ни се поставя условие да изпълняваме изкуствено поставени квоти, без да се мисли за индустрията и хората ни, които също са европейски граждани“, заяви Стойнев пред медиите. 

Той изрази съжаление за състоянието на политическия диалог по темата като посочи, че взаимни нападки и обиди между ГЕРБ и ПП са предизборни, но не носят нищо продуктивно. „Ние, от БСП, залагаме на устойчивите решения и на диалога. Мисля, че го показахме в последните седмици. БСП демонстрира как трябва да се работи в парламента и в бъдеще - обединихме политическите сили да приемат  нашето предложение да отпадне гласуването на  Пътната карта за климатична неутралност, която само щеше да задълбочи проблемите на въглищните региони. Получихме подкрепа и за законопроекта за отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата. Радвам се, че ГЕРБ, ДПС, ИТН, „Възраждане“ се вслушаха в БСП.“

Стойнев припомни, че много хора са останали излъгани в комплекса „Марица изток“: „Лидери идваха, срещаха се с миньорите, подписваха декларации, а в парламента правеха обратното“.

Според него няма яснота как държавата ще реагира, ако се стигне до затваряне на работни места и даде пример със съкратените 160 служители на Контур Глобал, за които няма план за социална подкрепа и реинтеграция на пазара на труда.

Драгомир Стойнев очерта като втори приоритет в областта здравеопазването. „Няма как частните болници, каквито никнат и в Стара Загора, да завземат територията на държавните, да правят профилактика, да поемат обичайните случаи, финансирани от Здравната каса, а за тежките решения и случаи всички да тичат в държавните болници“. Стойнев изрази и притеснение за състоянието на образованието, не само заради качеството и скъсаната връзка с пазара на труда, но и заради изтриването на историята от учебниците. Събарянето на паметници, обезличаването на събития от миналото ни, са пагубни за младите хора, според него.