Драгомир Стойнев: 200 000 нови работни места е амбициозна, но напълно постижима цел на БСП

Апр 09, 2011 Новини БСП 0 1336

Емил Райнов:  Здравната система трябва да обхваща цялото население и да гарантира висококачествена медицинска помощ        Създаването на 200 000 нови работни места, намаляване на нивото на безработицата под 8% и повишаване на средната работна заплата до 60% от средната в ЕС - са само част от мерките, които предлага БСП в Управленския си проект в областта на социалната политика

Емил Райнов:  Здравната система трябва да обхваща цялото население и да гарантира висококачествена медицинска помощ   

 

 

Създаването на 200 000 нови работни места, намаляване на нивото на безработицата под 8% и повишаване на средната работна заплата до 60% от средната в ЕС - са само част от мерките, които предлага БСП в Управленския си проект в областта на социалната политика. Документът със заглавие „ЗА НОВА СОЦИАЛНА БЪЛГАРИЯ" бе представен  на заседанието на НС на БСП от председателя на Съвета по труда и социалната политика на НС на БСП и депутат от ПГКБ Драгомир Стойнев.

Управленският проект съдържа конкретни социални мерки, разделени в три основни раздела - пазар на труда, пенсии и интеграция на уязвимите групи в обществото. Драгомир Стойнев беше категоричен, че разкриването на 200 000 нови работни места е амбициозна, но напълно постижима цел. За да се гарантира социалната сигурност за работниците и служителите, БСП предлага да се въведе механизъм за обвързване на минималната работна заплата като 50 % от средната работна заплата. Друго предложение, залегнало в Управленската програма на левицата, е да се възстанови размерът на осигурителната вноска за фонд „Безработица" на 2 %. „Този хаос ще бъде изцяло ревизиран от нас", заяви Стойнев по повод т.нар. пенсионна реформа на ГЕРБ. Социалистите предвиждат повишаване на размера на максималния осигурителен доход, а с това -  и на максималната пенсия. БСП планира ежегодно осъвременяване на пенсиите и въвеждане на стандарт, който да гарантира, че минималната пенсия ще е над линията на бедността за страната. От друга страна увеличаването на вноската за фонд „Пенсия"  на държавното обществено осигуряване ще позволи неговата стабилизация в следващите 15 години. Драгомир Стойнев изтъкна, че трябва да се създаде фонд за стимулиране на работодатели, които наемат хора с увреждания. „Категорично ще спрем войната, която се води спрямо бизнеса. Няма как да искаме да се подобрява бизнес климатът, при положение, че правителството не се разплаща с фирмите. Трябва рязко да се подобри и отношението спрямо чуждестранните инвеститори", отбеляза Стойнев. БСП предлага да бъде създаден и Пакт за социално развитие.

Драгомир Стойнев изтъкна, че социалната политика винаги е била водеща за БСП. „Ние сме доказали, че имаме нужния опит.  Крайно време българинът да престане да вярва на хора, които им обещават, а в крайна сметка не си изпълняват обещанията", каза още Стойнев. Той напомни, че за последните две години в България броят на заетите е намалял със 184 000 души, а равнището на безработицата се е увеличило до 10.2%, като младежката безработица достига 23.2%. „На практика всеки четвърти младеж в страната е без работа, а броят на обезкуражените лица, които вярват, че държавата им е обърнала гръб достига 225 000 души", заяви Стойнев.

„Най-големият капитал на страната ни е работната сила", заяви председателят на НС на БСП Сергей Станишев. Той отбеляза, че Управленският проект е разработен с много конкретика и прагматизъм, на база на  сегашната обстановка в страната. „БСП трябва внимателно и целенасочено да обяснява своите идеи и да търси подкрепата на българите. Защото политиката на ГЕРБ е да решават целите си за сметка на хората", изтъкна Станишев.

Националният съвет на БСП обсъди на днешното си заседание и Управленския проект „ГАРАНТИРАН ДОСТЪП И ВИСОКО КАЧЕСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В БЪЛГАРИЯ". В него БСП предлага преориентиране на здравната система, като на първо място се изведе превенцията и профилактиката, а не само лечението на тежките последствия от заболяванията. Предложено е и разработване и прилагане на интегрирани профилактични програми за борба със социално значимите заболявания в страната.

„В България здравната система трябва да обхваща цялото население и да гарантира висококачествена медицинска помощ", заяви председателят на Съвета по здравеопазване на НС на БСП Емил Райнов. Той беше категоричен, че трябва да се преодолее разликата в осигуреността с медицински персонал и лечебни заведения в различни региони на страната. „Необходимо е изграждане на модерна система за спешна медицинска помощ с добра материално-техническа база и апаратура, мотивиране на медицинските кадри за работа в системата. Трябва да се оптимизира заплащането на общопрактикуващите лекари и да се обвърже с резултатите от дейността им. Необходимо е и да се разшири достъпът на пациентите до специализирана извънболнична помощ", заяви Райнов. Той изтъкна, че е необходима и лекарствена политика, която да гарантира достъпа до качествени лекарствени продукти. Райнов изложи предложенията на БСП за преодоляване на здравната неосигуреност, както и за финансиране от държавата на общинските болници, намиращи се в отдалечени рискови райони.

„Общественото здравеопазване и солидарният характер на здравната система трябва да са водещи принципи", заяви Сергей Станишев. По думите му държавата не трябва да бяга от отговорностите си за основните дейности в здравеопазването. Станишев изтъкна, че социалистите категорично се  противопоставят на сегашния хаос, който ГЕРБ причини в здравеопазването. Лидерът на БСП изтъкна, че са нужни спасителни мерки, защото здравната система е в колапс. Според Станишев трябва да се обърне внимание на лекарското съсловие, спрямо което в момента се води политика на дискредитиране.