Иво Христов към ЕК: Влиянието на 5G върху здравето и околната среда се пренебрегва

\"Предвиждате ли финансиране на научни изследвания за ефекта на мрежите върху човешкото здраве?\", попита евродепутатът

„В своето съобщение относно внедряването на 5G и прилагането на инструментариума на ЕС Европейската комисия посочва, че ще обърне дължимото внимание на съответните здравни аспекти. До този момент обаче, здравният аспект изглежда пренебрегнат. В ЕС все още не разполагаме с оценка на риска на потенциалното въздействие на новата технология върху човешкото здраве и околната среда. Същевременно, в редица европейски държави, като Швейцария, Италия и Белгия, се налагат мораториуми върху 5G поради здравни съображения.“ Това заяви  Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, по време на заседание на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ИТРЕ). Българският евродепутат отправи следния въпрос: „Чрез какви конкретни мерки предвиждате да обърнете дължимото внимание на здравните аспекти в контекста на повсеместното въвеждане на 5G?“

Според Иво Христов сигурността на мрежите от пето поколение е от ключово значение за осигуряване на технологичния суверенитет на ЕС. „В този смисъл приветствам предложения от Европейската комисия на 29 януари инструментариум за 5G. Смятам, че това безспорно е стъпка в правилната посока към предприемането на общ европейски подход. В същото време обаче, през последните няколко месеца станахме свидетели на открит сблъсък между САЩ и Китай по отношение на разгръщането на мрежите от пето поколение, който се разигра на европейски терен. Една по една, отделните държави членки взеха индивидуални решения относно достъпа на външни доставчици на 5G оборудване. С оглед на незадължителния характер на предложения инструментариум, как ще гарантирате избягването на евентуална фрагментация на европейския пазар?“, попита още Христов. 

По време на заседание на ИТРЕ комисията във вторник Христов отправи въпрос и към българския еврокомисар с ресор „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“. „В рамките на публично-частното партньорство за 5G технологии, предвиждате ли финансиране на научни изследвания за ефекта на  мрежите върху човешкото здраве?“, попита Христов. 

По думите му, по линия на програма „Хоризонт 2020“ са предвидени инвестиции на стойност 300 милиона евро в контекста на публично-частното партньорство за 5G технологии. Те включват над 160 експериментални внедрявания на мрежите от пето поколение, както и трансгранични коридори по протежение на магистрали. Наред с това, Европейската инвестиционна банка, с подкрепата на Фонда за стратегически инвестиции, също предоставя възможности за научноизследователска и развойна дейност в сферата на 5G мрежите. 

„Новата програма „Хоризонт Европа“ също поставя фокус върху 5G с цел завършване на неговото внедряване и поставяне на основите за въвеждането на 6G. Ефектът върху човешкото здраве от разгръщането на мрежите от пето поколение е област, която все още не е изследвана. В същото време потенциалните вреди в следствие на радиочестотното електромагнитно облъчване будят притеснение у все повече хора“, каза още Иво Христов.