Проф. Светла Бъчварова: Притесняваме се, че преминавайки към общините, професионалните гимназии ще бъдат закривани и преструктурирани

Мариана Бояджиева към Кунева: Трябва да има технологично обновление в гимназиите. Какви са възможностите за финансиране?

„Притесняваме се, че преминавайки към общините и без това малкото финансиране, а тази тенденция ще се задълбочи, професионалните гимназии ще бъдат подложени на натиск, ще се закриват и преструктурират”. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ проф. Светла Бъчварова в парламентарен контрол към министъра на образованието Меглена Кунева. Проф. Бъчварова обясни, че през 2014 г е била приета стратегия за развитие на професионалното образование в България. „Всички негативни тенденции в професионалното образование, посочени и в стратегията, и в анализа на Института за пазарна икономика, разработен на базата на искане от МОН, показва, че продължават”, каза още тя. Народният представител посочи, че за последните 10 години учениците в страната са намалели с 25% и тази тенденция продължава. „С приемането на Закона за предучилищно и училищно образование професионалните гимназии на Министерството на земеделието и храните преминаха към общините. Стана доста набързо и без финансови аргументи”, коментира депутатът от левицата. Тя подчерта, че става въпрос за 56 професионални гимназии в страната по 12 научни направления и се обучават около 28 000 деца. „Тези училища са и в малки населени места, затова изпълняват и много социални функции от гледна точка на това, че имат общежития, които децата ползват с минимални средства. Имат възможност да се обучават почти целодневно и придобиват професионална квалификация, която е в полза на българското земеделие”, каза още проф. Светла Бъчварова.

Мариана Бояджиева към Кунева: Трябва да има технологично обновление в гимназиите. Какви са възможностите за финансиране?

„Поставяме въпроса за съдбата на професионалните гимназии в сферата на земеделието и храните, заради голямата промяна, която предстои да се направи следващите месеци”, допълни по темата депутатът от левицата Мариана Бояджиева. Тя подчерта, че земеделските училища в България имат над 100-годишна история. „През тези години те са помогнали да бъдат подготвени и образовани хиляди млади българи в сферата на земеделието и храните”, каза още тя. Според нея има нужда от повече практически разговор за промените, които предстоят. „Земеделците в България вече разполагат със съвременна техника и нови технологии”, допълни Бояджиева. Според народния представител трябва да има технологично обновление в гимназиите и попита какви са възможностите за финансиране, включително и със средства от европейски програми.