Драгомир Стойнев: Искаме гаранции за прозрачност на бъдещата газовата борса

27.06.2019

„Подкрепяме преминаването от пазар на регулирани цени към пазар на свободно договаряните цени в енергетиката. Имаме съмнения обаче. Искаме да се гарантира, че новата газова борса ще работи на прозрачен и пазарен принцип и ще печели този, който може да предложи най- конкурентна цена както  на бизнеса, така и на потребителите”. Това заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България” Драгомир Стойнев по време на дебатите за Закона за енергетиката. Той подчерта, че свободното определяне на цени е европейска практика и трябва да е така. „Когато става въпрос за такива важни казуси, ние трябва да бъдем обединени. Няма как обаче да не сме притеснени, че все още нямаме енергийна стратегия”, каза той. По думите му има напрежение в Маришкия басейн за бъдещето на централите. „Ние сме за запазване на тези централи и изцяло подкрепяме действията на българския миньор”, категоричен бе Стойнев. Той посочи, че за диверсификацията е важна и интерконекторната връзка. „Педи изборите се направи първа копка, обаче, уважаеми колеги, дали сега там се работи?”, попита социалистът и подчерта, че ентусиазмът на строителите явно е намалял след изборите. Стойнев подчерта, че газовият хъб „Балкан”, с който правителството на Борисов се хвали толкова много, все още е само медиен проект.   

Драгомир Стойнев заяви, че левицата ще гласува с въздържал се по този законопроект, защото той ще създаде газова борса по подобие на електроенергийната борса. „Имаме съмнения за конкретни манипулации на енергийната борса.  Вчера, в 13:20 часа и в 16:20 часа, на енергийната ни борса бяха закупени от две големи фирми по 50 мегавата електрическа енергия на ниски цени. „Странно защо ниската цена съвпада с обявения планов ремонт на АЕЦ „Козлодуй”, подчерта зам.-председателят на ПГ на левицата. „Искаме БЕХ и КЕВР да започнат проучвания дали няма пазарни манипулации. Ако има такива,  това е подсъдно и за нас е недопустимо”, категоричен бе той. Стойнев подчерта, че на борсата явно се случват неща, които не отговарят на пазарните принципи и неслучайно българските производители са притеснени, защото за тях не остава евтина енергия.

 Бойчев: България трябва да запази ролята си на газоразпределителен център в региона и Европа

„България трябва да съхрани и запази своята роля на газоразпределителен център в региона и Европа и то в условията на все по-голяма конкуренция“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев от парламентарната трибуна. Той подчерта, че целта на законопроекта е постепенно преминаване от пазар на регулирани цени към пазар на търговия на природен газ на свободно определяни цени. „Но имаме определени притеснения. Не трябва да повтаряме негативния опит в пазара при създаването на електроенергийната борса“, допълни той. Според него много ясно трябва да се уточни ролята и мястото на обществения доставчик „Булгаргаз“. „От една страна – съхранение на неговия обществен ангажимент, като доставчик, и от друга страна – предвижданата в закона нова роля на  "доставка по ликвидност". Важно е да се уточни и неговата ролята при продължаване на дългосрочните договори за доставка на газ, носител на които от българска страна е той“, коментира Бойчев. По неговите думи е важна и ролята, и мястото на нашата страна на газопреносната и газоразпределителната карта в Европа и в региона. „Добрите намерения в този законопроект няма да могат да бъдат реализирани, ако не подобрим и мобилизираме целия ресурс на правителството и всички институции да бъдат осъществени всички инфраструктурни проекти за свързаност и за диверсификация на източниците на доставка. А правителството в момента не реализира тези проекти с нужното темпо“, коментира народният представител, като добави, че управляващите са получавали и подкрепа от страна на БСП.

Атанас Костадинов: Газовият хъб може да остане само едно алиби

„Не е приоритет на правителството да се разширява транзитът, както и да се увеличи потреблението сред населението и икономиката“. Това заяви народният представител от левицата Атанас Костадинов. Той посочи сериозна опасност в закона – прекрасната идея за газовия хъб да остане само едно алиби да можем да транзитираме свободно и безпроблемно по европейските правила газ, но не и за да развием тази конкурентна възможност.