Момчил Неков: Само 31% от българите имат основни дигитални умения, в селските райони няма достъп до 3G и 4G мрежа

02.06.2017 г.

В рамките на ЕС 40% от работниците не разполагат с умения в областта на цифровите технологии. Според Момчил Неков е належащо придобиването на дигитални умения  да залегне в националните учебни програми. Той посочи, че при изготвянето на стратегия за цифровизацията, трябва да се има предвид, че в Европа всяка година има недостиг на  около 180 000 IТ специалисти, докато в същото време стотици млади хора са без работа и перспектива за развитие.

 „Европейският съюз се нуждае повече от всякога от интегрирана стратегия за промишлена цифровизация. Не трябва да пренебрегваме факта, че тя ще има непосредствено въздействие, както върху образователната, така и върху социалната сфера“. Това отбеляза Неков при обсъждането на доклада „Цифровизацията на европейската промишленост“ по време на пленарното заседание в Брюксел.

Според българския евродепутат „социалното измерение на цифровизацията на промишлеността също не трябва да се пренебрегва. Новите технологии носят нови възможности за гражданите, но същевременно с това предполагат и загуба на работни места и съответно на социална сигурност. ЕС трябва да бъде преди всичко социално отговорен и да осигурява закрила за всички, ако не иска да изгуби доверието на своите граждани.“

България е в дъното на ЕС по цифровизация на икономиката и по специалисти с цифрови умения. Само 31% от българите притежават основни дигитални умения и едва 6% от българските малки и средни предприятия продават онлайн в страната и  3% в чужбина.

Момчил Неков заяви подкрепата си и за амбициозния план на Еврокомисията за осигуряване на свръхбърз интернет в началните и средните училища, университетите и библиотеките до 2025 г.

„Вярвам, че това ще подобри начина, по който учениците и студентите усвояват учебния материал, както и методите на преподаване. Намирам за притеснителна обаче огромната разлика между държавите в Съюза по отношение на достъпа до високоскоростен интернет. Още по-тежка е ситуацията в селските и отдалечените райони, където масово няма достъп до 3G и 4G. Това още повече  задълбочава пропастта между града и селото“ допълни той.